Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi

Sosyal medya yasası çok konuşulup, çok tartışılmıştı. Bugün itibarı ile artık yasa yürürlüğe girdi. Sosyal medya şirketlerine bu dakikadan sonra neler bekliyor gelin birlikte bakalım.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, eğer sosyal medya şirketinin 1 milyondan fazla takipçisi yoksa bu yasa onları ilgilendirmiyor. Eğer 1 milyonu aşkın kullanıcısı var ise Türkiye’de temsilci bulundurmaları ve vergi vermeleri gerekiyor.

Sosyal Medya Yasası Aşamaları

1. Aşama

Bu aşamada ilk 30 gün içerisinde ilgili platforma temsilci atanmaz ise 10 milyon Türk Lirası para cezası kesilecek.

2. Aşama

Birinci aşamada kesilen para cezasının tebliğ tarihinden sonra, yine 30 günlük zaman dilimin de temsilci atanmamışsa para cezası 30 milyon Türk Lirasına çıkıyor.

3. Aşama

Üçüncü aşamada eğer yine bir temsilci bulundurulmadı ise, artık Türkiye içinde bulunan şirketlerin ilgili sosyal medya platformuna reklam vermesi yasaklanacak.

4. Aşama

Reklam yasağının ardından yine talep yerine getirilmezse sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği yüzde 50 daraltılacak. Yani sitesi çok yavaş açılacak.

5. Aşama

Yine 30 gün içinde temsilci atanmaması Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak internet hızının yüzde 90’a kadar düşmesi istenecek. Yasaya göre hakim yüzde 50’den az olmamak kaydı ile hız düşürme cezası verecek.

Kesilen ceza sonrası temsilci bulundururlarsa, kesilen cezanın 4’te 1’ini ödeyecek.

Henüz Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya şirketlerinin henüz bir temsilci ile ilgili bir adım atmadığı aşikar. Durumu ilerleyen süreçler de daha net anlayacağız.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler