SEO Çalışması Yaptırmak Ne Kadar Faydalı?

Dışarıdan ücretli bir şekilde SEO çalışması yaptırmak istiyorsanız oturup biraz düşünmeniz gerekebilir. SEO sektörlere ve bir çok segmente göre farklılık gösterebilir.

SEO Faktörleri

SEO faktörleri bir çok alana göre değişebilir. Örneğin; sadece İstanbul içinde ticaret yapıyorsanız sadece istanbul’a göre bir çalışma yapılabilir. Biraz daha küçültecek olursak sadece İstanbul Beşiktaş ilçesinde ticaret sağlıyorsanız buraya göre çalışma yapılır.

Bunların dışında eğer 81 ile ticaret sağlıyorsanız bütün illere göre bir çalışma yapılır. Asıl önemli nokta aslında burada başlıyor. X bir SEO şirketi, aynı sektörde iki ayrı firmaya nasıl bir çalışma sağlayabilir yada vaad edebilir? İkisine de sizi birinci sayfaya 1. sıraya taşıyacağız diyemez. Bu dönem de artık her SEO çalışması yapan kişi, aynı sektör de yüzlerce firmaya hizmet vermiş olabilir. Gelin bir döngü oluşturalım.

SEO şirketi x firmasına 6 aylık bir çalışma sağladı ve birinci sayfaya aldı. Aynı sektör de bir diğer şirket aynı SEO şirketi ile çalışmak istedi ve 6 aylık bir çalışmada ona yapıldı diyelim. Bu şirkette birinci sayfaya geldi. Gerileme yaşayan x firması kendini tekrar yükseltmek için, aynı şirketten tekrar çalışma yapmasını isteyecektir. Eğer böyle bir döngüye girdiyseniz bu yanlış bir seçenektir. Dışarıdan SEO çalışması yapıyorsanız, o sektör de ya da o il içerisin de SEO şirketinin tek sizinle çalışması gerekecektir. Diğer türlü baktığımız zaman saçma bir hal alıyor.

Sevgili SEO

Ticaret hanenize veya benzer yerlere SEO çalışması yaptırmak istiyorsanız ya şirketinize uzman 2 kişi alın, yada gerçekten tek sizinle çalışacak uzaktan bir SEO uzmanı ile anlaşmanız gerekiyor. Diğer türlü her zaman bir para ödeme durumunda kalabilirsiniz. Özellikle size üzerine basa basa 1.sıra 1. sayfa diyen kişilerden uzak durmanızdır. Bilindik SEO uzmanları ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Eğer niş bir kategori de hizmet veriyorsanız çok da SEO çalışmasına ihtiyaç duymayabilirsiniz. Mesela sadece bulunduğunuz konumda hizmet veriyorsanız ve orada sizin işiniz ile ilgili başka bir firma bulunmuyorsa üst sıralara çıkmak daha kolay olacaktır. Örneğin paten dersi veriyorsunuz ve buranın lokasyonu avcılar. Avcılar paten dersi gibi bir web sitesi açıp kolay bir şekilde üst sıraya taşınabilirsiniz.

SEO alanında çalışmalar yüksek ücretler ile yapılıyor. Bu durumda pişman olmamanız için iyi düşünüp karar vermeniz en iyisi olacaktır. Rakip firmanız da sizin ile aynı SEO şirketine çalışma yaptırabileceğini unutmayın.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler