Hosting ve Domain Nasıl Satın Alınır?

Hosting ve domain nasıl satın alınır, video içeriği ile anlattım. Blog açarken ilk yapmamız gereken işlemlerden biri kendimize ait hosting ve domain bulunmasıdır.

 

Hosting Nedir?

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Barındırma hizmeti web sitesinde bulundurulmak istenen içeriğin yüklendiği ve web sayfasının arka yüzüdür.

Hosting Çeşitleri

   • Paylaşımlı Hosting – Shared Hosting
   • Kiralık Sunucu – Dedicated Server
   • VPS – Virtual Private Server
   • Bulut Hosting – Cloud Hosting
   • WordPress Hosting

Domain Nedir?

Alan adı, bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. 

Domain Çeşitleri

Uluslararası Alan Adları

Uluslararası alan adları, ABD’den ICAAN (Internet  Corporation for Assigned Names and Numbers) konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu alan adlarında, “ilk başvuran alır” kuralı geçerlidir. Almak istediğiniz alan adı, daha önce alınmışsa, siz artık alamazsınız. Yine de bu alan adını almak isterseniz, alan adı sahibiyle irtibata geçip ona istediği bedeli ödeyerek ondan devir alabilirsiniz. Bu şekilde de istediğiniz alan adını alabilmiş olursunuz.

Bu tür alan adları alınmak istendiğinde, her hangi bir evrak (belge) istenmez. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey kayıt edilebilmektedir. Bu şekilde, pekçok isim, alan adı olarak kaydedilmektedir. Bunun sebeplerinden birisi ise, bütün bu alan adları ilerde lazım olur düşüncesidir. Ya da bu adı almak isteyenlere devrederek para kazanabilme düşüncesidir. Bu nedenle bir çok alan adı, parking üsülü ile adeta yastık altına atılmaktadır.

Uluslararası alan adları uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar, .com, .net ve .org’dur. Bunun yanında .info, .name, .tv gibi yüzlerce domain(alan adı) uzantısı da vardır.

Coğrafi veya yerli Alan Adları

Bu alan adları da uluslararası alan adları gibi aynı uzantılara sahiptir. Ancak, tescil edildikleri ülkenin internet takısı alan adının sonuna gelir. Örneğin alan adını Türkiye’den almışsanız alan adının sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir.

Yerli alan adlarında ilk başvuran alır kuralı geçerli olmayıp, alan adı tahsisi için çeşitli belgeler talep edilmektedir. Bu tür alan adlarının tescil işlemleri, Türkiye’de ODTÜ tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılı alan adlarını tescil etmektedir.

 

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler