Google News Kayıt – Google Haberlere Nasıl Başvurulur?

Google son güncellemelerden sonra artık Google Haberlere başvuran siteleri daha kolay ve hızlı bir şekilde kabul etmektedir. Tabi bazı kapsamlar dışında kalan siteleri sadece uygulama ve internet sitesi içerisin de bulundurmaktadır. Mesela Google‘a MYBLOGTR yazıp haberler kısmına geçtiğimiz zaman bir sonuç elde edemiyoruz. Ama uygulama içerisin de MYBLOGTR diye arattığınız zaman haberler de olan kaydımızı görebiliyoruz.

Bu yazımız da Google Haberler kaydını adım adım gerçekleştireceğiz. Eğer bir YouTube kanalınız var ise onuda Google Haberlere ekleyebilirsiniz. İnternet sitenizi eklemeniz için gerekli beslemelere ihtiyacınız vardır. Bunlar Feed/RSS ve XML gibi uzantılar olabilir. RSS iyi çalışıyor ama XML her zaman çalışmıyor olabilir. Eğer hazırsak artık Google News kaydı oluşturmaya başlayabiliriz.

Adım 1 – Yayın Oluşturmak ve Giriş Yapmak

https://publishercenter.google.com/publications adresine girerek gerekli gmail hesabınız ile oturum açmanız gerekiyor. Oturum açtığınız hesap Search Console ile aynı olursa daha kolay olacaktır.

  • Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada “Add publication” + şeklinde yazan butona tıklayın.
  • Sizden yayın isminizi isteyecektir. Buraya sitenizin ismini girebilirsiniz.
  • İsim girdikten sonra save butonuna tıklayarak yayınınızı kaydedin.
  • Sonradan bu ismi değiştirebilirsiniz sorun olmayacaktır.

Adım 2 – General Sayfası Ayarları

Yayınınızı oluşturduktan sonra bu sayfa otomatik olarak önünüze gelecektir. Bu sayfadaki ayarları nasıl yapacağımıza bir bakalım.

Publication name

Bu alan internet sitenizin gerekli olan ismidir. Buraya istediğiniz bir şeyde yazabilirsiniz. Genelde internet sitesinin isimi yazılır.

Description

Description yazan alan ise siteniz hakkında açıklama yazılacak alandır. Buraya meta açıklamanıza yazdığınız açıklamayı yazmanızı tavsiye ederim. İngilizce yazmanıza gerek yoktur, Türkçe bir şekilde de yazabilirsiniz.

Category

Category alanı adından da bileceğiniz üzere kategori seçmenizi istiyor. Açılan pencerede sitenize en yakın kategoriyi belirleyerek seçim yapmanız gerekiyor.

Primary language

Primary language bölümü sitenizin birincil olarak dilini sormaktadır. Örneğin Türkçe bir internet siteniz var ama bunların yanında 3-4 farklı dilde de yayın veriyorsanız burayı birinci olarak Türkçe seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca otomatik çeviri seçili kalması da yararınıza olacaktır.

Sayfayı aşağıya kaydırarak diğer seçeneklere doğru ilerleyelim.

Website property URL

Bu alan internet sitenizin URL adres bölümüdür. Eğer birden çok alt alan adınız var ise, search console üzerinden alan adınızı DNS kullanarak doğrulamanızı öneririm. Alan adınız DNS ile kayıtlı ise example.com gibi sadece alan adını yazabilirsiniz. Ama manuel olarak kayıtlı ise https:// yada http:// yada www gibi uzantıların tamamını yazmanız gerekecektir.

Location

Bu alan sitenin konumunu belirlemek içindir. Konum eklemek için önce birincil bir dil ayarlamanız ve web sitesi mülk URL’nizi doğrulamanız gerekir. Aksi takdir de bu alanda herhangi bir seçenek çıkmayacaktır.

Contacts

Contacts bölümü iletişim bölümüdür. Google herhangi bir durumda yada başka birisi teknik olarak ulaşım sağlamak için kullanılan alandır. Bu bölümdeki e-posta adresinizi doğru yazdığınıza emin olun. Açılan pencerede e-posta adresinizi girdikten sonra, Technical issues ve Product updates seçeneklerini seçerek add butonu ile ekleme yapabilirsiniz. Eğer her biriminizin farklı e-posta adresleri var ise ayrı ayrı seçim yapabilirsiniz. En son da doğrulamanız için bu adrese doğrulama postası gelecektir.

Tracking

Resimin 8. adımı sığmadığı için manuel olarak ekliyorum. Google Haberler uygulamasındaki içeriğinize ilişkin trafiği izlemek için yayınınızı bir Google Analytics hesabına bağlayın veya bir izleme pikseli URL’si ekleyin. Google analytics hesabınızın kodunu bağlayabilirsiniz.

Adım 3 – Content Sayfası Adımları

Google News kaydı için en önemli adımlardan birisidir. Bu alana girdiğiniz bağlantılar sizi onaya götürecektir. Bu bölüme ekleyeceğiniz içeriklerin güncellenmesi bir kaç saat veya gün sürebilir.

Sections

Sections sayfasına geldikten sonra + News section butonuna bir kere tıkladıktan sonra karşımıza Feed, Web location, Video ve Personalized feed alanları gelecektir.

Feed

Section title

Section title alanı bölüm başlığıdır. Sitenizdeki menü yapısı gibi düşünebilirsiniz. Mesela buraya Anasayfa yazalım ve ana sayfadaki beslemeleri çekelim.

RSS or Atom feed URL

Bölüm başlığımıza Ana sayfa yazdık ve bize lazım olan ana sayfanın RSS bağlantısıdır. example.com‘un ana sayfanız olduğunu düşünürsek bağlantısı da example.com/feed yada example.com/RSS olarak girebilirsiniz.

View access

Bu alan erişim izni alanıdır. Seçeneğe tıkladıktan sonra anyone gibi bir seçenek çıkacaktır. Onu aktif ederseniz bu bölüm başlığını kimse göremeyecektir.

Rendering preference

Bu alanda siteniz de AMP bulunuyor ise AMP yazan bağlantıyı seçmeniz gerekiyor. Eğer AMP bağlantılarınız yok ise Use feed content seçeneğiniz seçmeniz gerekiyor.

Duplicate image removal

Allow removal of duplicate images based on URL > URL’ye dayalı yinelenen görüntülerin kaldırılmasına izin ver

Allow removal of duplicate images based on similar image data. This will likely result in more duplicates detected. > Benzer görüntü verilerine dayalı olarak yinelenen görüntülerin kaldırılmasına izin ver. Bu muhtemelen daha fazla yinelenen tespit edilmesine neden olur.

Bu alandaki seçenekleri kendinize göre düzenlersiniz.

Not: Feed şeklinde ana sayfaya uyguladığınız gibi diğer kategorilerinize sekme sekme ayarlayabilirsiniz. Örneğin bölüm başlığına WordPress yazdınız ve sitenizdeki kategori sayfasının feed URL’sini çekebilirsiniz. example.com/category/wordpress/feed gibi. Alt taraf da resimde olduğu gibi tanımlayabilirsiniz.

Web location

Web location sekmesi internet sayfanızın lokasyonunu girmenizi ister. Yayınınız için sitenizdeki belirli bir URL’den makaleler içeren bir bölüm oluşturun. Veriler, Google sıralamasına göre belirlenir.

Section title

Feed sekmesinde olduğu gibi buradada bölüm başlığı aynı şekildedir. Hangi bölümü girecekseniz oranın ismini girebilirsiniz.

URL

Burada feed eklemek yerine sitenizin belli bir URL adresini direkt olarak girebilirsiniz. Gelen veriler Google sıralamasına bağlı olarak gelecektir.

View access

Aynı şekilde bu alana erişim iznidir. İşlem yapmanıza gerek yoktur.

Video

Video sekmesine YouTube videonuzun bağlantısını ekleyebilirsiniz.

Section title

Burayada direkt olarak YouTube yazabilirsiniz. Sonuçta YouTube video akışınızı yayınlayacaktır.

YouTube channel or playlist URL

Kanalınızın linkini yapıştırabilir yada belli bir çalma listesinin URL adresini ekleyebilirsiniz.

View access

Bu alana erişim iznini sağlamaktadır. Kısıtlama yapmak istemiyorsanız bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Personalized feed

Bu alanda section title için isim belirlemenize izin vermiyor. Otomatik olarak For you yani senin için kendi belirlediği bağlantıları göstermektedir. View access bölümü için erişim izni verebilir yada kısıtlayabilirsiniz.

Yayınınızda, okuyucuların ilgi alanlarına göre Google tarafından seçilen içeriğe sahip bir bölüm oluşturun.

Content Labels

Google’ın içeriğinizi sınıflandırmasına yardımcı olmak için sitenizin veya sitenizin tüm alanlarına etiket ekleyin. Etiketler şunları içerir: görüş, kullanıcı tarafından oluşturulan, hiciv, basın bülteni ve blog. İçerik etiketlerini etkinleştirmek için önce URL’nizi doğrulamanız ve Genel sekmesinde yayınınızın ülkesini belirtmeniz gerekir.

Resimdeki gibi label alanları oluşturabilirsiniz. İsterseniz bu alanı boş bırakıp da geçebilirsiniz.

Verify URL ownership

Google Haberler’deki yayınınızla ilişkili tüm içerik doğrulanmış bir alan adından olmalıdır. Yani search console üzerinde doğrulanmış bir alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Doğrulandıktan sonra bu şekilde gözükecektir.

Adım 4 – Images Sayfası Ayarları

Bu sayfada internet sitenize ait logoları yüklemeniz içindir. Bu logolar belirli standartlar dahilinde yüklenmesi gerekmektedir. Alana girdikten sonra hangi boyutta resim istediğini size açık bir şekilde belirtmektedir.

Square logo

Kare olarak bir logo yüklemenizi söylemektedir. İncelemeye göndermek için bunu mutlaka girmelisiniz. Önerilen resim biçimi PNG’dir isterseniz JPEG olarak da destek sağlamaktadır. Ayrıca 1000×1000 boyutunda önerilen veya 512×512 şeklinde yükleme yapabilirsiniz.

Wide logo

Geniş logo olarak da yükleme yapmanızı kesinlikle önermektedir. Karanlık tema için veya açık tema için ayrı ayrı site logosu yüklemenizi istemektedir.

Önerilen: 400 piksel genişlik
Gerekli: Minimum 200 piksel genişlik ve 20 piksel yükseklik
Maksimum genişlik / yükseklik oranı 10: 1’i aşamaz (örneğin, genişlik 2000 piksel ise, yükseklik 200 pikselden az olamaz)

Görüntü metninde yükselenler varsa ancak azalanlar yoksa, eşleşecek şekilde resmin altına dolgu ekleyin. İnişleri var ancak yükselişleri yoksa, eşleşecek şekilde resmin üstüne dolgu ekleyin. Her ikisine de sahipse, metnin orta satırındaki üst ve alt kenar boşluklarının eşit olduğundan emin olun.

Adım 5 – Ads Sayfası Ayarları

Bu alanda ödeme alabilmek için adsense hesabınızın olması gereklidir. Yada buna bağlı bir reklam yöneticisi hesabı olabilir.

Earnings

Bu alanda eğer adsense hesabınız bulunuyorsa tıkladığınız zaman adsense hesabınızın bağlantısı gelecektir. Onu seçebilirsiniz.

Google-managed ads

Google tarafından yönetilen reklamları kapsamaktadır. Google, Google Haberler uygulamasındaki yayınınızda gösterilecek reklamları satabilir. Reklam envanterinizin ne kadarının Google’ın yönetmesini istediğinizi kontrol edin. % bulunan alana Google tarafından reklamların yüzdesini belirtebilirsiniz.

Fill remaining inventory with ads managed by your publication > Kalan envanteri yayınınız tarafından yönetilen reklamlarla doldurun.

Adım 6 – Advanced Sayfası Ayarları

Bu alana çok ihtiyacınız olmayacaktır. Es geçebilirsiniz. Açılaması şu şekildedir;

Google Haberler uygulamasındaki yayınınızın bölümlerini, yetkili test kullanıcıları gibi belirli kişilerle kısıtlayın. Bir grup oluşturduktan sonra, onu İçerik sekmesindeki bir bölüme atayın.

Adım 7 – Review – Publish Sayfası Ayarları

Bu sayfa artık Google News’e internet sitenizi eklemenin son adımıdır. Bu alanda eksik bir şey yok ise rahat bir şekilde Publish yani yayınla diyerek incelemeye gönderebilirsiniz.

Eğer yukarıda bulunan resimdeki gibi Missing alanları var ise kontrol etmeniz gerekiyor. Missing kelimesi bazı şeylerin eksik olduğunu gösterir ve tamamlanmaz ise incelemeye gönderemezsiniz. Bu bölümde en çok hata ile karşılaşacağınız bölüm Missing Content olacaktır. Content alanının yenilenmesi ve algılanması bir kaç saat veya bir günü bulabilir. Feed URL adreslerinizin çalıştığına mutlaka emin olun.

Bütün ayarları yaptıktan sonra Publish diyerek IN REVIEW diye bir yazı çıkmaya başlar. Bu yazı sizin sitenizin incelemede olduğunu belirtir. Eğer oynalanırsa artık yeşil bir şekilde Live yazmaya başlayacaktır.

Umarım yazım sizler için açıklayıcı olmuştur.

Video Anlatım

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

6 YORUM

  1. Merhaba ; Google news yayında olduğu halde tıklama gelmiyor sebebi ne olabilir o view gölümünü test yaptım geldi sonra bir daha gelmedi hiç bir şey seçmeyince kendiliğinden gizliye alıyo sebebi ne olabilir

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler