En Çok Karşılaşılan WordPress Sorunları

WordPress dünya da kullanılan en yaygın yazılımlar arasındadır. Dolayısıyla hatalar ve sorunlar da art ardına gelmektedir. Kullanıcıların en çok karşılaştığı hataları bir makale de çözelim. Hatanızı bulamazsanız yorum bölümünü kullanarak destek ve çözüm alabilirsiniz.

500 İnternal Server Hatası 

Bu hatayı nasıl alırsınız maddeler halinde bakalım.

 • Eklenti güncelleme veya yükleme sonrasın da 500 internal server hatası ile karşılaşabilirsiniz.
 • .htaccess dosyanız 500 internal server hatası almanıza sebep olabilir.
 • Hafıza limiti yani memory limit bilinçsiz bir şekil de yapılandırırsa yine 500 internal server hatasına sebep olabilir.

Çözüm:

 • Eklenti güncellemesi veya yüklemesi sırasında bir problem yaşadıysanız sorun %100 eklentinin bir hatasından dolayı 500 hatası vermiştir. Bunun için FTP’ye girerek o eklentinin isimini değiştirerek etkisiz hale getirebilirsiniz ve siteniz tekrar aktif olmuş olur. Eklentinin uyumlu olması için tekrar güncellenmesini beklemeniz gerekiyor.
 • .htaccess dosyası bozulmuş olabilir buna sebep olan cache eklentileri gibi dosyalar bozmuş olabilir. Ayriyetten .htaccess dosyanızı bir güvenlik eklentisi veya antivirüs diyelim bu tarz eklentiler de dosyanızı bozmuş olabilir. Bunun için varsayılan kodları .htaccess dosyasındakiler ile değiştiriniz.
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress
 • Memory limit arttırırken doğru bir şekilde yapmak gerekir. Aksi taktir de hataya sebebiyet veriyor. 3 farklı şekil de hafıza limitini yükseltebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Windows Sunucu Üzerin de Permalink Ayarları

Çok karşılaşılan bir sorun değil ama çözümü neredeyse yok gibi bir sorunlardan.. Genelde internette dağıtılan kodlar tekrardan 500 HTP hatasına sebebiyet veriyor.

Windows sunucu üzerine bir wordpress kurulumunuz var ise, sayfalarınız da veya yazılarınız da 500 HTTP hatasına rastlayabilirsiniz. Dolaysıyla siz de linux da olduğu gibi “/%category%/%postname%.html” şeklin de bir URL yapısı ile sitenizi aktif etmek istiyorsunuz. Bunu yapabilmeniz için web.config dosyası oluşturup yapılandırmanız gerekir.

web.config

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<configuration>
 <system.webServer>
 <rewrite>
 <rules>
 <rule name="HTTP to HTTPS redirect" stopProcessing="true">
 <match url="(.*)" />
 <conditions>
 <add input="{HTTPS}" pattern="off" ignoreCase="true" />
 </conditions>
 <action type="Redirect" redirectType="Found" url="https://{HTTP_HOST}/{R:1}" />
 </rule>
 <rule name="WordPress Rule" stopProcessing="true">
 <match url=".*" />
 <conditions>
 <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsFile" negate="true" />
 <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsDirectory" negate="true" />
 </conditions>
 <action type="Rewrite" url="index.php" />
 </rule>
 </rules>
 </rewrite>
 </system.webServer>
</configuration>

     Bu kodları web.config dosyanıza ekleyerek sorunu çözeceksiniz. Ayrıca WordPress kalıcı bağlantı ayarlarınıza giderek tekrar kaydedip güncellemeniz gerekiyor. Bu kodlar HTTPS üzerine yönlendirme yapılmış bir kod düzeneğidir. SSL sertifikası kullanmıyorsanız, HTTPS bölümlerini kodlardan çıkarmanız gerekiyor.

Admin (Yönetim) Panel Şifresini Unutmak

Kullanıcı yani admin yönetim panel şifresini unuttuysanız, yada herhangi bir sorun halinde erişemiyorsanız uygulayacağımız adımlar ile rahat bir şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz. 2 farklı şekil de şifrenizi geri alabilirsiniz.

 • Şifremi unuttum diyerek e-mail adresine şifre istemek
 • Veritabanı tabloların dan kullanıcıyı bulup şifresini değiştirmek

Resimde görüldüğü gibi şifre isteyebilirsiniz. Eğer SMTP ayarları yapılmadıysa ya da mail sorunlu ise 2. çözüm olarak veritabanı tabloların dan şifreyi değiştirmek kalıyor.

 Veritabanınıza bağlanarak, veritabanını seçip tablolardan wp_users adında bir tablo olması gerekiyor. Tabloyu açtık dan sonra resimdeki alanlar MD5 şifreleyerek tekrar dan şifre oluşturabilirsiniz. Ayrıca mail adresinizi de güncelleyebilirsiniz.

e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e password kısmına yazarsanız şifreniz 123456 olur.

PageSpeed Skorlarını İyileştirme 

Google page speed taramasın da kötü skorlar çıkıyorsa bunları bir nebze düzeltebiliriz. Öncelikle neler yaparsak bu skorlar düzelecektir bir bakalım..

 • Tema seçimi önemli bir faktördür. Tema düzgün ve temiz bir şekilde kodlanmış olması gerekiyor.
 • Hosting firmanız  diğer ikinci önemli faktördür. Sunucunuz ne kadar hızlı cevap verir ve ne kadar hızlı okursa siteniz ona göre hızlı ve ya yavaş davranacaktır. Hosting seçimine dikkat ediniz.
 • JavaScript ve CSS kodlarını header dan footer bölümüne taşımalısınız. Siteniz ilk açılışın da dosyaları oradan çekmesin diye.
 • Sitenize yüklediğiniz resimler çok önemlidir. Hemen hemen aynı kalitede bir resim 1 MB ve optimize edilmiş aynı resim 150 KB cinsinden olabiliyor. Resimlerinizi yüklemeden önce photoshop aracılığıyla save for web seçeneği ile düşürebilirsiniz.
 • CSS dosyaları çok büyük ise küçülterek sitenizi bir nebze hızlandırabilirsiniz. Aynı zaman da bu HTML dosyaları içinde geçerlidir.
 • Web siteniz de sıkıştırmayı etkinleştirmelisiniz. Apache , Nginx ve IIS sunucularına bağlı olarak ayrı ayrı kodlarına ulaşıp sitenizin yapılandırma dosyasın da ki dosyaya eklemeniz gerekir. Bu dosyalar .htaccess ve web.config’dir.
 • Önbellek cache işlemi önemli faktörler arasındadır. Tarayıcı ön belleğine alma özelliklerini aktif etmelisiniz.
 • Son olarak sayfa açılırken bir loader ayarlayabilirsiniz. Direk loader koyarsanız bir faydası olmayacaktır. Loader’ı  aynı zaman da bütün sayfalarla bağlantılı hale getirmeniz gerekiyor.

Optimize Edilmiş “.htaccess”

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 year"
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

Güncelleme Sırasında Sitenin Bakım Modunda Kalması

Bazen eklentileri güncellemeye aldığımız da, eklenti güncelleştirmesi tam olarak yüklenemiyor ya da yarıda kesiliyor bu sayede wordpress siteniz bakım modun da kalmış oluyor. WordPress bir eklenti yükleme güncelleme sırasın da kendini bakım moduna alır. Aslın da tam olarak bir sorun olmasa da bazı kullanıcılar telaşa kapılıp başka hatalara yönelebiliyor. Hiç bir işlem yapmasanız da bakım kısa bir süre sonra kapanacaktır. Beklemek istemiyorsanız şu işlemi yapın;

FTP’ye bağlanarak public HTML ya da www dizinindeki yani kök dizinine “.maintenance” gibi bir dosya gelecektir. Bu dosyayı sildikten sonra siteniz tekrar aktif olacaktır.

Yoast Seo Yeşil Işık Gözükmeme Sorunu

Yazılarınızı girerken ya da sayfa oluştururken, oluşturduğunuz etkinlikte SEO ayarlarının ışıkları yanmıyorsa ya da analiz gözükmeyip bilgi vermiyorsa bu ayarlar kapatılmış demektir. Bu ayarlar %5 ihtimal ile kendiliğinden kapanma olasılığı da var, ekstra dan yanlışlıkla bilmeden de kapatabilirsiniz. Şu şekil de çözebilirsiniz;

Yönetim paneline girip en sağ üstteki Merhaba, “İsim” seçeğinden profilimi düzenle tıklayın. En altta bulunan “Disable SEO analysis” ve “Disable readability analysis” tıklarını kaldırınız. 

403 Forbidden Hatası

Bir çok site de klasik kopyala yapıştır çözüm sunulmuştur. 403 Hatasının 2 farklı çözümü olamaz bu imkansızdır. Sorun hiç bir şey yokken meydana geldiyse hostinginiz ile görüşmenizi tavsiye ederim. Saldırı aldığı zaman dosya izinleri değişebiliyor. Hiç bir şekil de çözemez iseniz sorunu en erken tarihteki yedeğe alarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

 • FTP den dosya izinlerini kontrol edin. Dosyaların hangi izin de kullanılması lazım internetten kısa bir araştırma yapınız. İzinler de problem yoksa .htacces dosyanıza yönebilirsiniz
 • .htacces dosyanız da URL yapısını değiştirecek herhangi bir kod ve değişiklik gördüyseniz derhal kaldırın. Hatta .htacces dosyasını default yani varsayılan kodlara getirmeniz lazım.
 • Üçüncü olarak yönetim paneline girip permalink yani kalıcı bağlantı ayarlarını farklı bir yapıya alıp ondan sonra normal kullandığınzı yapı da tekrar kaydedin. Sorun muhtemel çözülecektir.
 • Hiç bir şekilde çözüm getiremediyseniz, hosting ile görüşüp yedeğe döndürmeyi isteyebilirsiniz. Ayrıca kendiniz de yedeği tekrardan kurabilirsiniz.

SSL Problemi

SSL aktif ettiniz ve ayarlar > genel kısmından HTTPS olarak değiştirdiniz. Ama sayfanız da hala güvenli ibaresi yer almıyor. Güvenli ibaresinin alması için yani yeşil ışık yanması için o sayfada hiç bir şekilde siteye ait olan HTTP dosya linki olmaması gerekir. Ayarlar genel kısmından değişiklik yaptığınız da bütün site resimler hariç HTTPS’ye geçiş yapacaktır. Ama resimler halen HTTP modunda kalacaktır. Bu resimleri tek tek el ile düzeltmek mümkün değildir. Mümkün demeyelim her şeyin bir olur yanı var ama db patlak verebilir. Şöyle düşünün yüklediğiniz bir resim 10 farklı pixel de kaydediliyor. Resmen ölüm 🙂

  Really Simple SSL eklentisini kurarak rahat bir şekilde hepsini HTTPS’ye yönlendirecektir.

Windows sunucular da web.config dosyasını güncelleyerek yönlendirme yapabilirsiniz.

web.config HTTPS yönlendirme

 <rule name="HTTP to HTTPS redirect" stopProcessing="true">
 <match url="(.*)" />
 <conditions>
 <add input="{HTTPS}" pattern="off" ignoreCase="true" />
 </conditions>
 <action type="Redirect" redirectType="Found" url="https://{HTTP_HOST}/{R:1}" />
 </rule>

Resim Değiştirme Sorunu

Bir logo veya resim değiştireceğiniz zaman dosyaların tamamının değişmesi gerekir. Örnek veriyorum “myblogtr.png” ismin de bir resim yüklediniz. Bu resim 10 – 12 farklı boyutta aynı isim de sonuna 300×250 vb. gibi pixeller ile kaydedilir. Bu resim üzerinde değişiklik yapıp tekrar yüklediğiniz de sadece myblogtr.png değişecektir. İki farklı şekil de çözüm sağlayabilirsiniz.

 • FTP’ye bağlanarak o resim adındaki bütün resimleri silmek.
 • İkinci olarak farklı bir isim yazarak tekrar yüklemek

Beyaz Ekran Sorunu

Beyaz ekran sorunu çoğu kullanıcının başına gelmiştir. İnternet ortamın da fazlasıyla çözümü mevcuttur. Kimi zaman işe yarıyor kimi zaman yaramıyor. Sizi yönlendirecek olursak, hatanın kaynağına sırasıyla bakabiliriz. Bakmadan önce genellikle paylaşımlı hosting sunucuların da başa gelen bir sorundur. Neleri kontrol etmeliyiz?

 • Eğer yönetim paneline erişmekte sorun yaşıyorsanız FTP ile bağlanarak eklentileri kontrol edebilirsiniz. Hatta hepsini deaktif duruma bile getirebilirsiniz. Pasif duruma getirmek için dosya ismini değiştirmeniz yeterlidir.
 • Hafıza memory limitlerini tekrar gözden geçiriniz. Eğer sorun bellek kaynaklı okuma ve yetmeme durumu var ise, hosting şirketiniz den yada kendiniz bellek limitinizi yükseltebilirsiniz.
 • Yakın zaman da bir tema güncelleme veya yükleme işlemi yaptıysanız, sorun tema kaynaklı da olabilir. FTP üzerinden tema klasörünü değiştirin yada silin. Sildikten sonra yönetim paneline bağlanıp tekrar başka bir tema ile deneme yapın.
 • Eklentiler de sorun teşkil edebilir. Yeni güncelleme yaptınız yada yeni bir eklenti yükledikten sonra bir hata aldıysanız, derhal o eklentinin ismini değiştirerek pasif duruma getirin ve kontrol ediniz.
 • Sorun hiç bir şekil de çözülmediyse, problemin direk kaynağına bakmak gerekir.
define(‘WP_DEBUG’, true);
define(‘WP_DEBUG_LOG’, true)
define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false);

kodlarını wp-config.php dosyası içine ekleyiniz. Aynı kök dizinde bulunan debug.log dosyasına içine logları kaydedecektir. Problemin kaynağına bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

6 YORUM

 1. Merhaba
  Yüklü olan Template ı “remove ” edip kaldırdım. Yeni Template yüklemek için. Bu sefer 500 hatası verdi. Sorunun kaynağı ponylang imiş. İsmini değiştir dediler değiştirdim bu sefer de wordpress in içersinde bu Program için hata yazıyor.
  Buraya kadar çözdüm de (bu dil programı ponylang hariç) wordpresim açıldı. Bu seferde yeni Template açamıyorum yükleme kısmına gelince dolduruyor ama Template açmıyor. Nasıl çozerim yardimci olurmusunuz

  • Tekrar temiz bir kurulum yapmanızı öneririm. İşlemlere adım adım devam edip hangi adımda sorun çıktığını yazarsanız daha güzel bir şekilde yardımcı olabilirim. Bu şekilde çok karmaşık gözüküyor dolayısı ile bir şey demek mümkün değil.

 2. İlk önce seçmiş olduğum template ı değiştirmek istedim. Remove ettim. Sonra yeni bir template yüklemek istediğimde “installing progress” aşamasında kalıp template ı yüklemiyor sorun bu. Her hangi template yüklenmiyor.
  Temiz kurulumdan kastınız nedir? Acemiyim bu konuda.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler