Contact Form 7 Mesaj Gönderilirken Hata Oluştu

Contact Form 7 bazı sebeplerden dolayı posta hatası verebilmektedir. Bunların ilk akıla geleni SMTP yapılandırması ve hatalarıdır. İkinci ise posta üzerindeki yapılan değişikliklerdir.

Contact Form 7 Nedir?

Contact Form 7 sayesinde WordPress internet siteniz de belirli yazılara veya sayfalara iletişime geç formu koyabilirsiniz. Kullanıcı sizin isteklerinize rivayet ederek iletişim formunu doldurur ve size ulaşır. Basit ve esnek kullanım yapısı olan Contact Form 7 en kullanışlı WordPress Form Eklentisidir.

Doğru SMTP Ayarları

SMTP ayarlarını yapabilmek için bir SMTP eklentisine ihtiyaç duymaktayız. Bir çok SMTP eklentisi kullanabilirsiniz. Genellikle tercih edilen bir SMTP eklentisini alttaki alandan indirebilir yada direk sitenize yükleyebilirsiniz.

SMTP Mailer eklentisini yükledikten sonra ayarlarınızı aşağıdaki açıklama ve resimdeki gibi yapınız.

Test Email bölümünden kendi mail adresinize mail göndererek test edebilirsiniz.

  • SSL için 465 Port numarası kullanınız.
  • TSL için 587 Port numarası kullanınız.
  • Genellikle aynı port numaraları kullanılır, değişiklik var ise hosting servis sağlayıcınız dan gerekli port numaralarını isteyiniz.
  • SMTP username bölümüne cPanelden açmış olduğunuz e-posta adresi ve altına şifreyi giriniz. Doğru olduğuna emin olunuz.

Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Eğer bu hatayı alıyorsanız çoğu kişi recaptcha ile alakalı olduğunu düşünüyordur. Son versiyonlarını test etmemize rağmen recaptcha tarafında bir hata bulunamamıştır. Hatanını gerçekleştiği 2 makul sebep belirledik. Birincisi SMTP ayarlarının doğru yapılandırılmamış olması veya hosting tarafında sıkıntı olmasıdır. İkinci sebep ise iletişim formu içindeki posta sekmesinden kaynaklanmaktadır.

Aşağıdaki resime bakarak daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. WordPress Panel > İletişim > İletişim Formları > İletişim Formu Düzenle > Posta adresine giderek resimdeki ayarları doğrulayınız. Değişik bir posta adresi görüyorsanız lütfen değiştiriniz.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler