Blog Sitesi Sahibi Olmam İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Blog sitesi kurmak istiyorsanız, günümüz de artık çok kolay bir şekilde kurulabiliyor. Bir blog internet sitesine ücretli yada ücretsiz sahip olabiliyorsunuz.

Ücretsiz blog sitesi nasıl açılır?

Belirli başlı sitelerde ücretsiz kendinize ait bir blog oluşturabilirsiniz. Ücretsiz açılan sitelerin ismi genellikle şu şekilde olur; example.blogger.com veya example.wordpress.com gibidir. Önerebileceğim iki sitenin uzantısını görmüş olduk. Bu siteler üzerinden çok kolay bir şekilde saniyeler içerisinde ücretsiz blog sayfanızı oluşturabilirsiniz. WordPress.com ve blogger.com‘a adreslerine ilerleyip kayıt olarak rahat bir şekilde ilk sayfanızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra ücretli bir şekilde kendi alan adınıza sahip olmak isterseniz yazılarınızı yeni açacağınız internet sitesine aktarabilirsiniz.

Kendi internet sitemi nasıl açarım ?

Ücretsiz şekilde blog sitesine nasıl sahip olabiliriz üst bölümde açıkladık. Şimdi  sıra kendinize ait bir internet sitesini nasıl oluşturursunuz ne lazım onlara bir bakalım. Öncelikle sahip olmanız gereken 2 önem unsur vardır. Bunlar Domain ve Hosting’dir. Domain Türkçe anlamı ile alan adı anlamına gelmektedir. Yani sitenize hangi isimi verecekseniz o isim hakkını satın almanız gerekiyor. İkincisi ise hosting dediğimiz barındırma hizmet sağlayıcısıdır. Satın aldığınız alan adını hosting’de barındıracaksınız. Bunları satın aldıktan sonra siteniz de hangi yazılımı kullanarak blog sitesi yönetecek iseniz onu yüklemeniz gerekmektedir. Eğer wordpress kullanmak istiyorsanız Hostingi satın alırken linux işletim sistemini tercih etmelisiniz. Daha iyi ve daha performanslı çalışacaktır.

WordPress harici blog için ne kullanabilirim?

WordPress haricinde bir çok sistemi kullanabilirsiniz. Ücretsiz açık kaynak yazılımlar yada özel yazılmış PHP yazılımları sitenize yükleyebilir veya yükletebilirsiniz. Kullanabileceğiniz blog yazılımları;

  • Pubvana
  • Dotclear
  • b2evolution
  • Serendipity
  • eggBlog
  • LifeType

gibi bir çok blog yazılımı bulabilirsiniz. Bunların yanında özel kodlanmış veya isteğinize göre yazılacak yazılımları da kullanabilirsiniz.

Bir blog sitesi açmanın en düşük maliyeti ne kadardır?

Blog sitesi için ilk etapta  en gerekli şeylere para harcayarak düşük bir bütçe ile sitenizi oluşturabilirsiniz. Başlangıçta sadece olmazsa olmazlara para ödeyelim. Bir alan adı, ikincisi hosting’dir. Firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. Genelde bir alan adının ortalama fiyatı 9,99$’dır. GoDaddy gibi firmalardan ilk sene için çok düşük rakamlara satın alabilirsiniz. Bunun yanına bir de hosting alacağız ve çok büyük bir alana sahip olması önemli değildir. Tahmini olarak kendinize ait bir hosting istiyorsanız yıllık 80 – 90 TL gibi bir rakama sahip olabilirsiniz. Bu ücretler yıllıktır ve her sene yenilenir.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler