Blog Sitesi İçin Ne Yazacağıma Karar Veremiyorum

Bir blog sitesi açmaya karar verdiniz ama henüz kime, hangi kategoriye hitap edeceğinizi bulamadınız. Gelin birlikte buna karar verelim;

Blog sitesi için kategori nasıl bulurum?

Aslında her şeyden önce bir blog sitesi açarken en zor olanı kime hitap edeceğinizi bulmanızdır. Sağlık ile ilgili mi yazacaksınız, yoksa teknoloji odaklı mı olacaksınız yada bunlardan uzak duygu ve düşüncelerinizi aktaracağınız bir internet sitesi mi yaratacaksınız, kesinlikle ilk başta yapılması gereken bir şeydir. Başlamak için bir kategori seçip 25-30 yazı yayınladıktan sonra sıkılmalar başlıyor ve değişimlere gidiliyor. Bunları önleminin en güzel yolu ilk başta seçeceğiniz kategoridir.

 

Kategori seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Kesinlikle blog siteniz genele hitap etmemelidir. Tek başınıza bir blog yürütmek istiyorsanız, genele hitap etmek sizi hem yavaşlatır, hemde yorar. Genel olarak bir site açtığınızı düşünelim ve burada Teknoloji, Sağlık, Haberler, Oyunlar, Sosyal Yaşam, Spor gibi kategoriler eklediniz. Eğer gerçekten iyi bir yere gelmek istiyorsanız özgün ve düzgün bir hitap şekliniz olması gereklidir. Hakim olmadığınız alanlarda da yazı yazacak olursanız bir süre sonra işler karışıyor ve artık yetişemiyorsunuz.

Yukarıda ki kategorilerden Oyunlar bölümüne içerik girdiniz. Bir başka internet sitesi tamamen oyunlara odaklı yazdığını düşünelim. Mantıken sizin sitenizde yazdığınız yazının daha üstte çıkmasını bekleyemeyiz. Örneğin bir çatal kaşık bıçak seti alacaksınız ilk nereye bakarsınız? gibi düşünebilirsiniz. Dolayısı ile bir ekibiniz yok ise tek bir kategoriye yada en fazla 3 kategoriye hitap etmeniz önerimdir.

Sorular?

Burada size bir kaç soru sormak istiyorum. Bu soruları kendi içiniz de cevaplayarak çok rahat bir şekilde istediğiniz kategoriyi bulabileceğinize eminim.

  1. Hayatınız da olmazsa olmaz dediğiniz ne var?
  2. Sizi mutlu eden ve sürekli yaptığınız hobiniz?
  3. İnternette size göre hangi alanda eksiklik var?
  4. Çocuğunuz olsaydı onu hangi sosyal alanda yetiştirmek isterdiniz?
  5. Hangi mevsimi seversiniz?
  6. İş yerinizi hangi renge boyatmak isterdiniz?
  7. Bildiğiniz bir konuda eğitim vermeyi ister misiniz ya da sever misiniz?

Bu soruları sakin bir ambiyans da cevapladıktan sonra eminim ki kafanıza bir kategori ve kime hitap edeceğiniz konusun da size yardımcı olacaktır.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler