Blog Nedir? Blog Hakkında Her Şey!

Blog insanların dijital ortam da, kendine ait veya bir başkasının internet sitelerin de tuttukları, aslında eskiden günlük dediğimiz yazılardır.

Blog nedir?

Blog ilk açıklamamız da söylediğimiz gibi yazarın kendine özgün yazdıkları günlüğe verilen isimdir. Çok basit bir şekilde yazılabilir gibi gözükse de aslında oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Eğer bir blog sitesi yaratmak istiyorsanız sadece makale yazmanız yetersiz kalabilir.  Bir şeyler yazarken aynı şekilde internet ortamın da bir kullanıcıya hitap edeceğiniz için, düzgün ve açıklanabilir bir yazı çıkartmalısınız.

Blog Görseli

Blog yazmam için ne öğrenmeliyim nelere dikkat etmeliyim?

Basit bir şekilde gözükse de önce dil bilgisi kurallarını bilmeniz gerekiyor. Tabi ki profesyonel bir şekilde öğrenmeniz gerekmiyor. Sonuçta Türkçe Dil Bilgisi için de her şeyi tam kuralı ile bilemeyebiliriz. Mesela bir cümleye başladığınız zaman çok uzun tutmadan kısa bir şekilde noktalama yapmanız, yazıyı okuyan için daha kolay olacaktır. Bir cümlenin başından sonuna kadar okuyan kişi, bir noktaya ulaşamayınca üstte yazılanlar ile cümle içerisin de farklı kelimeleri birbirine karıştırabilir. Dolayısı ile yazdığınızı tam olarak anlamayabilir. İnternet ortamın da iyi bir makale ve iyi bir etkileşim istiyorsanız şu maddelere dikkat ediniz;

  • Okuyan kişiye hitap ederek, sanki karşılıklı konuşuyormuş gibi bir his uyandırarak,
  • Türkçe Dil Bilgisi kurallarına çok aykırı olmayacak şekilde cümleler kurarak,
  • İnternet sitenizin temiz ve içerikleri kolay bulunabilir olmasını sağlayarak,
  • İnternet sitenizin sayfalarının hızlı olmasını sağlayarak,
  • SEO kelimesini öğrenmek, çok profesyonel olmayacak şekilde yazılarınızı ona göre ayarlamak,
  • Yazılarınızı resimler ve ilgi çekici videolar ile süsleyerek,
  • Kendinize bir elektronik posta bülteni hazırlayarak, yeni yazı yayınlandığında otomatik okurlarınıza yazılarınızın posta ile iletilmesini sağlayarak,
  • Okurlarınızın yorumlarını en iyi şekilde cevaplayarak ve onlara sevginizi aktararak

ve daha sayamadığım bir çok alana dokunarak, okurlarınıza iyi bir blog sitesi çıkarabilirsiniz.

Blog sitesi açmak istiyorum yönetmek zor mudur?

Bir blog sitesi açmak aslında eskiden de zor değildi. Biraz bilgi ve beceri sağlayarak çok rahat bir şekilde kurulabilirdi. Artık eskiye oranla daha kolay, daha basit ve daha sade hale gelmiştir. Dünya’da  kullanılan yüz binlerce blog sitesi WordPress alt yapısı ile okurlarına hizmet ediyor. Siz de WordPress ile bir blog sitesi açarak çok rahat bir şekilde blog sitenizi yönetebilirsiniz. WordPress tamamen Türkçe olup gerekli ayarlar yapıldıktan sonra sadece yazı ekleyerek ilerleyebiliyorsunuz. WordPress öğrenmek istiyorsanız internette binlerce döküman mevcuttur. İlk etap da kendinize WordPress.com veya Blogger tarzı siteler de ücretsiz blog yaratabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler