Backlink Nedir? – Ne İşe Yarar – Nasıl Backlink Alınır

Backlink bir internet sitesine diğer internet sitelerinden verilen bağlantıdır.

Backlink, bir WEB sitesinin başka bir WEB sitesinden aldığı bağlantıdır. Geri bağlantılar, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında öne çıkması üzerinde büyük bir etki yapar. Bu nedenle bir WEB sitesinin SEO sıralamasını iyileştirmek için çok faydalı oldukları düşünülmektedir.

Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla faktör kullanarak sıralamaları hesaplar. Hiç kimse sonuçları listelerken arama motorlarının ne kadar ağırlık verdiğini kesin olarak bilmiyor, ancak kesin olarak bildiğimiz şey onların çok önemli olduğudur.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink bir SEO çalışmasıdır. Sitenize gelen ziyaretçileri arttırmak için kullandığımız bir yöntemdir. Google webmaster ve diğer arama motorlarının webmaster araçların da dışarıdan gelen bağlantıları ve içeriden dışarıya çıkan bağlantıları görebilirsiniz. Kimi zaman otomatik oluşur ya da referans yolu ile alınabilir. Siz backlink işlemi sağlamasanız da, bazen isteğiniz dışın da gelen backlink görebilirsiniz. Buna Doğal Backlink diyoruz. SEO da önemli bir yere sahip olan backlink’i, SEO‘nun merkezi olarak görmemeniz gerekir. Arama motorlarının kriterleri 200 den fazladır. Backlink ile birlikte diğer yöntemlere de el atmanız gerekmektedir.

Yukarı da vermiş olduğumuz bağlantı aslın da bir backlink çalışmasıdır. Yönlendirdiğim siteye katkı sağlamaktadır.

Nasıl Backlink Alınır?

Backlink nasıl alabilirsiniz maddeler halin de sıralayabiliriz.

  1. Doğal Backlink
  2. Ücretli Backlink
  3. Sosyal Backlink
  4. Forum, Blog Backlink
  5. İş Backlink
  6. Çevre Backlink

Doğal Backlink

Doğal backlink, kaliteli içeriklerinizden ve referans olan backlink çeşididir. Bu backlinkler arasın da zararlı sitelerin bağlantıları da olabilir bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela ben sitenize geldim içeriğinizi beğendim ve içeriğinizi kendi sitemden çıkış verirsem bu doğal backlink olmuş olur.

Ücretli Backlink

Ücretli backlinkler, anlaştığınız siteye link çıkışı veya reklam çıkışı için verdiğiniz paraya ücretli backlink denir. Ücretli backlinkler için, backlink alacağınız site ile içeriğinizin uyuşması ya da yazınızın uyuşması gerekmektedir. Örneğin; oyunlar ile ilgili bir blog ya da yazı yazıyorsanız, backlink alacağınız sitenin oyun ile ilgili üst sıra da yada o içeriğinin üst sırada olması gerekmektedir.

Sosyal Backlink

Sosyal backlinkler, YouTube, Instagram, Twitter, Linkedin vb diğer bütün sosyal ağlar da ya da medyalar dan aldığınız bağlantılara sosyal backlink denir. Backlink çeşitleri arasın da aslında önemli yere sahiptir. Özellikle yüksek takipçili bir sosyal medya hesabınız var ise, gerçekten kaliteli hit alabilirsiniz. Ayrıca diğer yüksek takipçisi olan sitelerden de ücretli bir şekilde talep alabilirsiniz.

Forum Blog Backlink

Forumlar da, bloglar da yaptığınız yorumlar ile ya da aktif olmanız durumun da aldığınız backlinklerdir. Aktif olacağınız forumları iyi seçmeniz gerekmektedir. Örnek; Evcil hayvanlar ile ilgili bir bloğunuz yada siteniz var ise, aktif olacağınız forumun en çok evcil hayvan kategorisin de aktif olmanız gerekmektedir. Aktif olacağınız forumu ya da bloğu sitenizin içeriğine göre seçmeniz gerekmektedir.

İş Backlink

İş backlinkleri, yaptığınız işlerden aldığınız geri bağlantılara verdiğimiz isimdir. Genellikle uygulama yapanlar yada internet sitesi kuran şirketlerin yada bireylerin aldığı backlinklerdir. Örnek; bir internet sitesi kurdunuz, sayfanın footer kısmına sizin sitenize gidecek şekilde “Powered By MYBLOGTR” tarzın da bir link çıkarsanız bu iş yaptığınız sitenin backlinkini almış olursunuz. Tabi ki bunu yaparken firmadan izin almanız gerekmektedir.

Çevre Backlink

Çevre backlinkler, hayatınız da olan kişilerden referans yolu ile alacağınız backlink çalışmasıdır. Örnek; 10 yıllık bir arkadaşınız da sizin gibi bir internet  sitesi kurmuş olabilir ve aranızda iletişim kurarak birbirinize bağlantı sağlayabilirsiniz. Çalışmış olduğunuz iş yerlerinin internet sitelerinden backlink sağlayabilirsiniz.

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler