Akerneset Dağı Geiranger Yok Edebilir

Batı Norveç’teki Büyük Fiyordun çevresindeki tüm vatandaşlar, dağlardan gelen tehlikenin farkında. Storfjorden, Norveç’in en güzel fiyortlarından biridir. Ortalama 700.000 turist bu nefes kesici fiyortu görmek için akın ediyor ve çoğu yolcu gemisiyle seyahat ediyor. Ancak çok az turist buranın dünyanın en çok izlenen dağı olduğunu biliyor.

900 metre yüksekliğindeki Akerneset, çok sıradan bir dağa benziyor. Ancak dağ tarafında 700 metre uzunluğunda ve 30 metreye kadar genişlikte bir çatlak var ve her yıl 15 santimetreye kadar büyüyor. 900 metrelik dağ kesimi 320 metre derinliğindeki fiyortun içine kaydığında 150 milyon ton kaya kayacak ve 80 metre yüksekliğe kadar tsunami dalgasını tetikleyecektir. 

Akerneset Dağı

Birkaç topluluk tamamen yok edilecek. Afetten ilk etkilenen, 250’den fazla sakini olan Hellesylt köyü olacak. Heyelan taramasından altı dakika sonra, sanayi şehri Stranda etkilenecek ve on dakika sonra dalga, yaz aylarında birçok yolcu gemisinin geldiği ünlü turizm beldesi Geiranger’ı tamamen yok edecek.

Bölge sakinlerinin bu potansiyel felaketten ve olası canavar dalgasından korkmamasının nedeni, Akerneset dağının dünyanın en çok izlenen dağı olmasıdır. Dağ tarafı, en ufak bir hareketi kaydeden büyük miktarda son teknoloji ekipmanla kaplıdır. Web kameraları, dağda olan her şeyi takip etmeyi mümkün kılar. Meteoroloji istasyonları yağış, sıcaklık ve kar derinliği hakkında bilgi toplar. Sismik sensörler kaya hareketlerini algılar. Dünyanın en uzun sensörü burada mevcuttur. Dağa 150 metre kadar iniyor.

Ayrıca bura ile ilgili harika bir film yapılmıştır. Buradan filmin fragmanına bakabilirsiniz.

Strand’daki Åknes / Tafjord merkezindeki jeologlar, çöküş meydana gelmeden en az 72 saat önce bölge sakinlerini uyarabilmeyi umuyorlar. Storfjorden civarındaki on belediyede 5000 kişinin tahliyesi için zaman tanıyor. Bu, Norveç tarihinde barış zamanındaki en büyük tahliye olacak.

1934’te 64 metre yüksekliğindeki tsunami dalgası, Tafjorden’de 40 kişinin ölümüne yol açan yıkıma neden oldu.

Kaynak: Norveç Geoteknik Enstitüsü

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://www.mustafavarol.com
Teknoloji dünyasına meraklı, araştırma ve inceleme yapmayı seven, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir insan. Profesyonel eski basketbolcu, bilgisayar teknikeri ve Wordpress Uzmanı. Sosyal medyadan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Sosyal Medya

Sosyal medya kanallarından takip ederek en son paylaşımları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Sorularınızı bu kanallar aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler